شرح

در سالیان اخیر استقبال از فوم پلی یورتان سخت بسیار بالا بوده و قطعات تولید شده با استفاده از این نوع فوم با سرعت در حال گسترش بازار و استفاده عمومی می باشند. این نوع فوم سخت پلی یورتان در بازار تجاری ایران با نام فوم چوب و در بازار جهانی با نام Wood imitation Polyurethane Foam شناخته می شوند.

مروزه با توجه به گسترش صنایع دکوراسیون و هزینه های بالای کالاهای تزئینی دست ساز، همراه با نیاز بازار به تولید انبوه و پرتیراژ این قطعات، تولید کنندگان را به سمت استفاده از مواد پلیمری متنوعی به منظور جایگزینی با چوب در این صنعت سوق داده است که فوم پلی یورتان یکی از مهمترین آن ها می باشد.

گروه خاصی از فوم پلی یورتان سخت به عنوان یکی از بهترین جایگزین های قطعات دکوراسیونی چوبی مطرح گردیده اند.

ویژگی های فوم چوب پلی یورتان

- خواص فیزیکی و مکانیکی مناسب

-  فرایند تولید و قالبگیری ساده

-  سطح ظاهری مناسب

- وزن پایین قطعات تولید شده

- سرعت تولید بالا

حالت مایع مواد اولیه فوم پلی یورتان موجب تسهیل امکان قالبگیری قطعات پیچیده دکوراسیونی و تکرارپذیری تولید یکسان این قطعات می گردد.

با توجه به شکل ظاهری، خواص مورد نیاز، دانسیته فوم و اندازه قطعات، قالب های مورد استفاده در تولید فوم چوب پلی یورتان از جنس آلومنیوم یا فولاد، لاستیک یا سیلیکون، رزین اپوکسی و یا سایر مواد مورد استفاده در صنایع قالبسازی انتخاب می گردد. تزریق این نوع فوم نیز با توجه به حجم تولید و اندازه قطعات به اشکال تزریق دستی، تزریق با دستگاه فشار پایین و تزریق با دستگاه فشار بالا صورت می پذیرد.

مهمترین ویژگی مورد توجه در فوم چوب پلی یورتان دانسیته آن می باشد. با توجه به خواص فیزیکی و مکانیکی مورد انتظار از فوم چوب پلی یورتان، شرکت های تولید کننده مواد اولیه دانسیته این نوع فوم را مابین ۶۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب تنظیم می نمایند. لازم به ذکر است که با بالا رفتن دانسیته خواص فیزیکی و مکانیکی افزایش یافته و از سوی دیگر وزن قطعات تولیدی نیز بیشتر خواهد شد.

دسته بندی پلی یورتان ها:
با توجه به تنوع فرمولاسیون، پلی اورتان ها به شکل ذیل تقسیم بندی می گردند:
1- پلی اورتانهای انعطاف پذیر
2- پلی اورتانهای سخت فیلردار
3- پلی اورتانهای سخت بدون فیلر
4- پلی اورتانهای وکیم کستینگ
5- فوم سخت فوم چوب دانسته 500فوم سخت دانسته 100 فوم یخچال پلی ایل دانسیته300 پلی یورتان دانسیته1000

نوع محصول